FF - Forum Filmowe

Poprzedni temat «» Następny temat
Towarzysz generał idzie na wojnę
Autor Wiadomość
jaz 
filmożercaWiek: 35
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 6027
Skąd: Mariany Północne
Wysłany: 2012-03-07, 08:18   Towarzysz generał idzie na wojnę

Towarzysz generał idzie na wojnę
reż. Robert Kaczmarek, Grzegorz Braun (Polska 2011)

Po ‘89 roku zadbano w Polsce o zbudowanie mitu konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Rozpowszechniona jest opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła. Tymczasem dokumenty – szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR – wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski”. Jak to się ma do dzisiejszego przekonania wielu o realnej groźbie interwencji i „trudnej, ale koniecznej” decyzji Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego oraz czynienia z niego wręcz bohatera? Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko by ratować swoją władzę i zbrodniczy system? Kiedy zaczęły się przygotowania do stanu wojennego? Odpowiedź jest szokująca 17 sierpnia 1980 roku! Zanim skończył się strajk, a właściwie po skończeniu się strajku ekonomicznego, który przekształcił się w strajk społeczny, zaczęto pracować nad likwidacją rodzącej się niezależności. Świadczą o tym zachowane dokumenty Komitetu Obrony Kraju. Film – szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką – ma przedstawiać proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.

Ostatnio wpadł mi w ręce taki dokument. Rzecz dość nowa, ujawniająca nowe fakty z archiwów rosyjskich i choćby dlatego myślę, że warta uwagi. W dokumencie wypowiadają się znani polscy historycy. Nie brakuje też materiałów archiwalnych. Wszystko to ładnie zmontowane i atrakcyjnie podane, jak to w dokumencie. ;] Wiem, że na forum nie brakuje osób interesujących się historią tego okresu, a więc polecam, jak również ciekaw jestem opinii dotyczących rzetelności tego dokumentu. Całość legalnie do obejrzenia na YT:

Ostatnio zmieniony przez Eva 2012-03-11, 21:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-11, 13:11   

Bardzo dobry dokument. Plus za dynamiczny montaż nieprzemilczenie niewygodnych faktów. O tym, że w latach 80tych była realna szansa na wyjście zza żelaznej kurtyny wiedziałem już wcześniej (z lektury radzieckich archiwów publikowanych w prasie). Dla tych, którzy nie znają tych faktów tym bardziej może to być wstrząsający dokument.

9/10 - zdecydowanie polecam! :fingerok:
 
 
Arcyznawca 
senator z BaltimoreDołączył: 02 Mar 2010
Posty: 5382
Skąd: Baltimore
Wysłany: 2012-03-19, 15:58   

Bardzo dobry i fachowy dokument; zaprezentowany tu materiał źródłowy w większości jest mi zresztą już od dawna dobrze znany, bo swego czasu czytałem sporo literatury przedmiotu (także autorstwa wypowiadających się w programie badaczy - Dudka, Paczkowskiego, Cenckiewicza etc.). W sumie podobne do innego świetnego dokumentu o podobnym tytule "Towarzysz generał". Najcenniejsze są tu archiwalia filmowe, szczególnie w zestawieniu z dzisiejszym przekazem wiodących me{r}diów (tak publicznych, jak i prywatnych). "Czarna reakcja kompromituje nas przed całym socjalistycznym światem" etc. Zastąpić "socjalizm" słówkiem "demokracja" tudzież "Europa" i wypisz wymaluj michnikowszczyzna. Porażająca była też ostatnia scena, gdzie wszyscy razem pięknie sobie siedzą w zgodzie na spotkaniu u obecnego prezydenta...no ale co z tego? Ten film będzie miał kilka-kilkanaście tysięcy wyświetleń, fachowe publikacje czyta zapewne 10x mniej osób, a oglądalność powiatowego czy lisa liczy się w milionach. I potem się dziwić, że ponad połowa respondentów twierdzi, że jaruzel ratował kraj przed sowiecką inwazją? Jedyne co stan wojenny uratował to komunistyczną władzę - kto tego nie rozumie jest głupi.
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group SiteMap
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo & BM, downloaded from theme4u website

forum filmowe FORUM FILMOWE forum filmowePage Ranking Tool stat4u