FF - Forum Filmowe

Poprzedni temat «» Następny temat
Zapomniany generał. Tadeusz Jordan Rozwadowski
Autor Wiadomość
Arcyznawca 
senator z BaltimoreDołączył: 02 Mar 2010
Posty: 5382
Skąd: Baltimore
Wysłany: 2012-10-05, 18:05   Zapomniany generał. Tadeusz Jordan Rozwadowski

Zapomniany generał. Tadeusz Jordan Rozwadowski
reż. Piotr Boruszkowski (Polska 2012)

Tadeusz Rozwadowski był jednym z najwybitniejszych polskich strategów i konstruktorów, a jednak nie doczekał się licznych biografii czy miejsca w programach szkolnych. Nie wiadomo gdzie spoczywają jego szczątki. Był postacią kontrowersyjną, pozostał tajemniczą... Pochodził z rodziny o długich tradycjach patriotycznych. Jego przodkowie walczyli u boku Króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w powstaniach kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym. Tadeusz Rozwadowski studiował w Wojskowej Akademii Technicznej w Wiedniu. Szybko ujawnił się jego talent stratega i konstruktora. Jego wynalazki to: bardzo skuteczny przyrząd celowniczy oraz granato-szrapnel, którego podczas I wojny światowej używały armie niemiecka i austriacka. Za zasługi na polach bitewnych został odznaczony przez cesarza Wilhelma II Krzyżem Żelaznym I klasy. W 1916 roku nawiązał współpracę z Tymczasową Radą Stanu. Został pierwszym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Konflikt z marszałkiem Józefem Piłsudskim o sposób tworzenia polskiej armii sprawił, że szybko podał się do dymisji. Zasłynął bohaterską obroną Lwowa przed Ukraińcami. Mimo wyraźnego rozkazu nie opuścił miasta. "Powziąłem niezłomną decyzję raczej zginąć z załogą niż w myśl rozkazu Naczelnego Dowództwa opuścić Lwów" - pisał we wspomnieniach. Lwów nie został zdobyty. Rozwadowski w nimbie bohatera został wysłany... do Paryża, jako szef polskiej misji wojskowej. Jednak kiedy wojna polsko bolszewicka weszła w krytyczną fazę, marszałek Józef Piłsudski wezwał go do Warszawy. Działania wojenne na krótko połączyły antagonistów. Jednak tuż po ich zakończeniu konflikt rozgorzał na nowo. Różne wizje armii i Polski nie dały się pogodzić. Podczas zamachu majowego Rozwadowski opowiedział się za konstytucyjnym rządem przeciwko Piłsudskiemu. Był jednym z trzech wtrąconych do więzienia generałów. O niezwykłej roli Tadeusza Jordan - Rozwadowskiego w walce o niepodległość Polski oraz jego udziale w budowaniu II Rzeczpospolitej opowiada autorom filmu prof. Wojciech Roszkowski oraz biograf generała dr Mariusz Patelski. Unikatowe są wypowiedzi pani Kazimiery Rozwadowskiej - ostatniej już z żyjących pamiętających generała Rozwadowskiego. Film przedstawia fakty z biografii generała Rozwadowskiego oraz tło historyczne - wybuchu I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości, nie tylko w formie wypowiedzi historyków i świadków lecz także inscenizacji przypominających widzom atmosferę tamtych czasów. [www.filmpolski.pl]

Długi opis mówi wszystko na temat tej produkcji. Absolutny mus dla wszystkich zainteresowanych historią naszego kraju, ale nie tylko - powinien go obejrzeć właściwie każdy obywatel, głównie po to, żeby przekonać się, jaką kanalią i jełopem był w rzeczywistości samozwańczy marszałek Piłsudski. Film stoi na b. wysokim poziomie pod względem konsultacji historycznej. Co zabawne, prof. Roszkowski, który raczej sympatyzuje z piłsudczykami, tu stara się być obiektywnym i nawet mu się to udaje - choć widać, że aż go zęby bolą, gdy musi źle mówić o KOMENDANCIE. Zapomniany generał to doskonała odtrutka na szmirę Hoffmana. Trzeba z całą mocą to podkreślić: bitwę warszawską zaplanował, przeprowadził i wygrał gen. Rozwadowski (przy pomocy gen. Hallera i gen. Sikorskiego). W wypadku niepowodzenia, stałby się kozłem ofiarnym, a tak to Piłsudski przypisał sobie sukces, jak natomiast potraktowano Generała - to niech sobie każdy zobaczy sam. Cześć Jego pamięci. Może jeszcze kiedyś doczeka się upamiętnienia, na jakie zasłużył. 10/10.
 
 
emanrehtona 
bywalecDołączył: 18 Lis 2008
Posty: 61
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-10-11, 00:02   

Zdecydowanie dokument warty obejrzenia. Nie znałem sylwetki generała, a warto się z nią zapoznać. W powszechnej świadomości mało jest takich postaci, a mogą one służyć jako inspiracja, choć wiadomo że oficjalna linia jest taka że ma być przejrzyście i z mitami się nie rozprawiamy - mówię o Piłsudskim.
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group SiteMap
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo & BM, downloaded from theme4u website

forum filmowe FORUM FILMOWE forum filmowePage Ranking Tool stat4u