FF - Forum Filmowe

Poprzedni temat «» Następny temat
Elitarne służby specjalne
Autor Wiadomość
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-19, 00:09   Elitarne służby specjalne

Elitarne służby specjalne
Chris Ryan's Elite Police

Discovery Channel (UK 2008)

Interesująca seria, w której prowadzący, były komandos SAS Chris Ryan, zabiera widzów w podróż po różnych państwach świata. W każdym z nich przybliża kulisy pracy cenionych i profesjonalnych jednostek specjalnych. Autorzy dokumentu odwiedzają takie kraje, jak: Polska, Kazachstan, Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Izrael i Sri Lanka. Dowiadujemy się, jak stróże prawa radzą sobie ze zorganizowaną przestępczością i obserwujemy przebieg policyjnych akcji, które często przeradzają się w krwawe i niebezpieczne starcia. Przyglądamy się także, jak przebiega proces szkoleniowy policjantów oraz jakim wyzwaniom muszą stawić czoła już wyszkoleni i doświadczeni oficerowie jednostek specjalnych.

Naprawdę rewelacyjna seria dokumentalna! Otwierający cały cykl odcinek o Polsce zrobił na mnie spore wrażenie. Z niecierpliwością czekam na następne. O niebo bardziej mi się to podoba niż prowadzone przez tego geja Danny'ego sławetne "Wojny na stadionach", którymi to niektórzy w kraju tak strasznie się zachwycali. "Elitarne służby specjalne" nadaje Discovery Channel Polska (godziny i data emisji poszczególnych odcinków poniżej). Jak ktoś przegapił pierwszy to niech poszuka na tubie, torrentach lub w programie Discovery (z pewnością będzie powtórkowa emisja).

POLSKA
(emisja: 18 marca, godz. 22:30)

Tuż po upadku komunizmu, Rząd Polski postanowił stworzyć prawdziwie elitarną jednostkę służb specjalnych. W rezultacie w 1990 roku powstała jednostka specjalna GROM. Jej istnienie było trzymane w tajemnicy do roku 1994, kiedy to pierwsza operacja GROMu została podana do wiadomości opinii publicznej. GROM jest jednostką multidyscyplinarną, utworzoną z najlepszych polskich żołnierzy oraz członków sił zbrojnych. Zasilają oni szeregi oficerów różnych policyjnych jednostek w tym BOA – Biuro Operacji Antyterrorystycznych.

BOA to prawie setka starannie wyselekcjonowanych, doskonale wyposażonych osób. O powołaniu tej jednostki zaczęto myśleć po zamachu 11 września 2001r. w USA. Ludzie z BOA szkolili się z elitarną jednostką wojskową GROM, nawiązali kontakty z podobnymi grupami specjalnymi z Europy Zachodniej. Zadaniem Biura Operacji Antyterrorystycznych jest fizyczne zwalczanie terroryzmu, prowadzenie działań bojowych, koordynowanie i nadzorowanie działań samodzielnych pododdziałów antyterrorystycznych Policji. Z uwagi na rygorystyczne testy kandydatów do tej elitarnej jednostki, nabór jest porównywalny z naborami do SAS i Delta Force.

Oficerowie m.in. są zabierani w Karpaty i poddawani ciężkim psychologicznym próbom oraz wyczerpującemu wysiłkowi fizycznemu. Zostaje wybranych niespełna 5% z wszystkich kandydatów. Chris Ryan dołączy do oddziałów szturmowych składających się od czterech do sześciu ludzi i weźmie udział w ich codziennym treningu, na który mogą się składać akcje takie jak tzw. ‘śmiertelny dom’. W tej akcji oficerowie trenują, jak udzielać pomocy przetrzymywanym zakładnikom oraz wyborowo strzelać. Ćwiczą się także w szturmowaniu porwanych samolotów (pełnych cywili) oraz statków. Podczas treningu BOA, używana jest ostra amunicja.

W tym odcinku poznamy także tajemnice akcji pod Magdalenką z 2003 roku, która na zawsze zmieniła oblicze polskiego antyterroryzmu. Podczas szturmu zginęło 2 policjantów, a 17 zostało rannych. Wydarzenie to odcisnęło ogromne piętno na pracownikach BOA.

Jednostki BOA przeprowadzają prawie 100 akcji rocznie. W tym odcinku do jednej z nich zostanie zaangażowany Chris Ryan. Polska jest punktem tranzytowym, między Europą wschodnią a zachodnią, dla handlarzy bronią, narkotykami, nawet ludźmi. Będziemy świadkiem obławy na przedstawiciela jednego z gangów, zajmującego się przemytem broni. Poznamy szczegóły planowania takiej akcji i tajniki dowodzenia najlepszą jednostą, i co najważniejsze, zobaczymy jak misterny plan sprawnie wdrażany jest w życie.


BRAZYLIA
(emisja: 25 marca, godz. 22:30)

Brazylijskie biedne dzielnice tzw. Favele (port. Favela) w Rio coraz bardziej wymykają się spod kontroli. Narkotyki są tu odwiecznym problemem obok wandalizmu, porwań i brazylijskich gangów. „Oczyszczenie” Rio oznacza, że niebezpieczna praca spada na barki BOPE (Specjalnego Policyjnego Batalionu Operacyjnego). BOPE został utworzony w 1978 roku jako odpowiedź na wzrastającą w miastach sieć przestępczą. Ich dewiza to: najpierw strzelaj, potem zadają pytania.

Chris Ryan i jego ekipa towarzyszą jednostkom w Rio, które znane są z tego, że doświadczają większej ilości wymiany ognia niż każda z brytyjskiej czy amerykańskiej jednostki w Iraku. Noszą czarne mundury, mają zakryte twarze i wybierają tylko najsilniejszych rekrutów z regularnych oddziałów policji. Ryan odważy się wejść na ich teren treningowy, który nigdy dotąd nie był filmowany. Chris bierze udział w akcji wraz z BOPE podczas misji wywiadowczych. BOPE jest wyposażone tak doskonale, jak komandosi w najnowocześniejszych armiach.

Ich opancerzone skutery i cysterny pełnią funkcję tarana na nieprzyjaciela w twierdzach Faveli gdzie zwykli ludzie boją się chodzić. Przydział w Rio będzie trudnym wyzwaniem dla Chrisa Ryan’a i być może najbliższym jego własnemu, oficerskiemu doświadczeniu. W tym odcinku Chris Ryan razem z oficerami BOPE zmierzy się z handlarzami narkotyków w najniebezpieczniejszym rejonie Rio De Janeiro.


KOLUMBIA
(emisja: 1 kwietnia, godz. 22:30)

W Kolumbii produkuje się 80% światowych zasobów kokainy. Narkotykowy przemysł jest dla tego kraju zarówno największym źródłem dochodów, jak i największą przyczyną przestępczości. Kryminalna sieć umożliwia produkcję kokainy i kontroluje jej dystrybucję. „Ludzie dżungli” (ang. junglas) są specjalną siłą kolumbijskiej policji założoną w 1989 roku, w celu wspierania działań SAS. Ich zadaniem jest zlokalizowanie i zniszczenie laboratoriów kokainy. „Ludzie dżungli” są elitą w każdym tego słowa znaczeniu. Mogą oni samotnie przetrwać w dżungli tygodnie i są szkoleni w celu przeniknięcia do lokalnych wspólnot w celu przygotowania i przeprowadzenia ataku od środka. Chris Ryan poczuje się pewnie na tym terytorium! Ich sposoby działania są krwawe i bezlitosne. Rozprawiają się oni z producentami kokainy, wykorzystując broń wysokiej technologii, m.in. helikoptery zwane „czarnymi jastrzębiami” (kolumbijskie jednostki specjalne są jedynymi oddziałami policji na świecie, które mogą ich używać) oraz sprzęt noktowizyjny.

Praca kolumbijskich jednostek specjalnych jest najniebezpieczniejsza w swym rodzaju. Narkotykowi potentaci bronią swych upraw z bezwzględnym okrucieństwem, walczą używając wszelkich możliwych środków.
Chris Ryan dostanie się na pokład helikopterów i zobaczy przez pryzmat celownika karabinu maszynowego, jak wygląda narkotykowa wojna.


KAZACHSTAN

(emisja: 8 kwietnia, godz. 22:30)

Chris Ryan rusza do Ałma-Aty, by wziąć udział w tygodniowym szkoleniu i operacjach elitarnego oddziału policyjnego tego kraju – Sunkar. Tej jednostce, liczącej 120 członków, wyposażonej w broń wojskową i wyszkoloną do walki w każdym terenie – od miejskich okolic po spowite śniegiem góry – powierzane są specjalistyczne akcje policyjne, takie jak odbijanie zakładników, zwalczanie zagrożeń ze strony zagranicznych ekstremistów oraz misje antyterrorystyczne. Kazachska policja dzieli obowiązki walki z przestępczością z Komitetem Bezpieczeństwa Narodowego (KNB), organizacją wywiadowczą, wywodzącą się od dawnego kazachskiego oddziału KGB z czasów Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Siły policyjne podzielone są na jednostki ds. przestępczości (takie jak policja kryminalna i narkotykowa), lokalną policję odpowiedzialną za pilnowanie prawa i porządku oraz policję drogową. Specjalistyczna jednostka komandosów Sunkar podlega bezpośrednio Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Od czasu upadku Związku Radzieckiego przestępczość w Kazachstanie zaczęła rozwijać się w przyśpieszonym tempie. Nowe zyski z ropy naftowej i szerząca się w związku z nimi korupcja mogą jeszcze pogorszyć sytuację. Chris Ryan, podczas tygodnia spędzonego z Sunkar, trenuje posługiwanie się specjalistyczną bronią jednostki, obserwuje policjantów podczas ćwiczeń w górach i miejskiej dżungli, a w końcu dołącza do nich podczas misji, której celem jest wytropienie i aresztowanie szmuglerów heroiny.


MEKSYK
(emisja: 15 kwietnia, godz. 22:30)

Walka przeciw zorganizowanej przestępczości w Meksyku to bezlitosne i wymagające zmaganie. Obok korupcji i gangsterstwa, Meksyk ma także wiodącą pozycję w handlu narkotykami. Tzw. „Gafes” czyli Auromobilna Grupa Sił Specjalnych to elitarny oddział Meksykańskich Sił Zbrojnych, którego przeznaczeniem jest tropienie, schwytanie i wnoszenie oskarżeń przeciwko przywódcom kartelu narkotykowego w całym kraju. Ta specjalna Jednostka Policji Federalnej specjalizuje się obecnie w walce w różnych terenach: od miejskiej guerilli, przez działania w dżungli, po operacje pustynne. Jednostka wzięła na siebie wyłączną odpowiedzialność za schwytanie i doprowadzenie przed sąd, okrytych najgorsza sławą potentatów narkotykowych w Meksyku.

Chris Ryan uczestniczy w wyjątkowo trudnych treningach jak szturm na pełen ludzi samolot uprowadzony przez terrorystów na lotnisku w Meksyku. Tak, jak w Kolumbii, doskonała znajomość meksykańskich realiów i rozległe kontakty umożliwią Chrisowi bezpośrednią obserwację nie tylko treningów i szkoleń, ale także operacje na żywo wraz z najsilniejszymi jednostkami specjalnymi. Tym razem Chris Ryan zmierzy się z przedstawicielami kartelu narkotykowego w slumsach Meksyku.


IZRAEL
(emisja: 22 kwietnia, godz. 22:30)

Izraelska Policja Graniczna, będąca wojskowym odłamem Policji Izraelskiej, jest powszechnie znana pod hebrajskim skrótem Magav. Służy w niej ponad 6000 żołnierzy i oficerów służących, określanych jako Magavnikim. Magav została utworzona jako Korpus Graniczny w 1949 roku, a jej zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa w wiejskich obszarach kraju i wzdłuż jego granic. W kolejnych latach Korpus był stopniowo przekazywany pod rozkazy Policji, aż w końcu stał się Policją Graniczną. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku Policja Graniczna wzięła udział w walkach obok izraelskiej armii. Po wojnie siły formacji zostały skierowane na zachodni brzeg Jordanu i do Strefy Gazy. Wówczas w ramach wojskowej administracji jednostce powierzono zadanie utrzymania ładu i porządku publicznego. Od tamtego czasu znacząca część działalności Policji Granicznej skupia się na tych terenach. Ten elitarny oddział, musi nie tylko walczyć z zagrożeniami ze strony terrorystów, lecz także zajmować się przygranicznymi przestępstwami, takimi jak szmugiel narkotyków, handel bronią i ludźmi.

Chris spędza tydzień z tą elitarną jednostką, zapoznając się z jej bronią, taktyką i zawiłościami arabsko-izraelskiego konfliktu, a następnie przyłączając się do Magav, która rusza z misją aresztowania znanego handlarza narkotyków. Zespół dostaje rozkaz zatrzymania przestępcy w jego kryjówce w centralnym Izraelu. To delikatna misja. Przestępca zaszył się w willi w arabskim mieście. Podczas operacji Chris Ryan zaczyna rozumieć, jak trudna jest służba w kraju, którego palestyńska ludność jest wrogo nastawiona do narodowych sił policyjnych.


SRI LANKA
(emisja: 29 kwietnia, godz. 22:30)

Chris Ryan na ostatnią swoją misję wybrał Kolombo – stolicę Sri Lanki. Tu poznaje i szkoli się u boku elitarnej jednostki policyjnej kraju – STF (Special Task Force), czyli jednostki do zadań specjalnych, głównie zwalczania terroryzmu i działań powstańczych. Jednostka została utworzona w 1983 roku nie jako jednostka wojskowa, lecz wysoce wyspecjalizowana jednostka policyjna. STF stacjonuje głównie we Wschodniej Prowincji Sri Lanki, a mniejsze jednostki rozrzucone są także w okręgach Mannar, Vavuniya oraz w Kolombo, gdzie do ich szczególnych zadań należy zapewnianie bezpieczeństwa głowom państwowym. STF cieszy się międzynarodowym uznaniem za fachową wiedzę na temat zwalczania terroryzmu i jest często proszone o pomoc przez zagraniczne organy ochrony porządku publicznego przy planowaniu ważnych wydarzeń, takich jak Olimpiada w Pekinie 2008.

Kolombo i inne miasta Sri Lanki położone na wschodzie i północy regionu żyją w stałym zagrożeniu ze strony zamachowców-samobójców i ataków terrorystycznych Tamilskich Tygrysów – grupy terrorystycznej, która chce utworzyć na wyspie niepodległe państwo tamilskie. Zadanie zahamowania tej fali terroryzmu zostało powierzone właśnie STF. Chris spędza tydzień z jednostką STF, ucząc się walki z buntownikami, obsługi broni oraz poznając realia pracy w dżungli. Następnie wraz z niewielkim zespołem STF Chris rusza na antyterrorystyczną misję w głąb dżungli, aby wypłoszyć oddział Tygrysów, który rzekomo działa w tym rejonie.

źródło: www.meskastrona.com

To trzeba zobaczyć, polecam! :fingerok:
Ostatnio zmieniony przez Eva 2009-03-19, 00:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Eva 
filmożercaWiek: 31
Dołączyła: 17 Lis 2008
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-19, 00:40   

Bardzo spoko seria. Dlaczego my sami nie możemy zrobić dokumentu w pozytywnym świetle ukazującego naszych sił specjalnych? Aż się Brytyjczycy musieli za to wziąć? :(
 
 
 
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-19, 00:44   

Eva napisał/a:
Aż się Brytyjczycy musieli za to wziąć?

I całe szczęście.
 
 
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-25, 18:14   

Dziś o 22:30 na Discovery Channel drugi odcinek. Oglądać! :fingerok:
 
 
Pan Zdzisław 
koneserWiek: 34
Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 823
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-03-25, 22:47   

Nie mam TV, zrob ripa : )
 
 
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-25, 22:59   

Kompletny odcinek o Polsce (jakość średnia ale spokojnie można obejrzeć):Właśnie oglądam odcinek brazylijski - tego zoo jednak nic nie przebije. To jest po prostu piekło co się tam u nich dzieje w tych favelach. Można by czołgiem wjechać i nie ma sie pewności czy wyjdziesz z tego cało. :hahaha:
 
 
Nuz 
filmożercaWiek: 33
Dołączyła: 24 Sty 2010
Posty: 4324
Skąd: ,,
Wysłany: 2011-02-24, 18:05   

tak przy okazji nie wiem czy wiecie co za tuza to prowadziła http://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Ryan

Żołnierz od 16 roku życia, jedyny który nie dał się złapać podczas katastrofalnej misji Bravo Two Zero - 300km na piechotę po piachu pod ostrzałem, atrofia mięśni i drinki z odpadami radioaktywnymi...
11 lat (albo 7 - różnie podają) w SAS.
pierwszy po naszej lewej
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group SiteMap
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo & BM, downloaded from theme4u website

forum filmowe FORUM FILMOWE forum filmowePage Ranking Tool stat4u