FF - Forum Filmowe

Poprzedni temat «» Następny temat
Animowana historia Polski
Autor Wiadomość
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-26, 01:48   

No tak, ale przyjmując taki tok rozumowania musimy założyć, że jest proste kontinuum między Litwinami dzisiejszymi, a "Litwinami" zamierzchłymi (tu należy włożyć wszystkie plemiona i ludy tworzące wówczas to państwo). Ja jednak mam wrażenie, że te żmudzińsko-bałtyckie lamusy, które się obecnie nad Niemnem wożą mają mniej praw do dziedzictwa WKL niż Białorusini czy nawet tamtejsi Polacy. Fakt, pogańscy Litwini spuścili wpierdol Rusinom ale z czasem się w tym żywiole zupełnie rozpuścili, przyjmując zastaną kulturę, język i geny. Na koniec jeszcze zaorali ich Polacy. Przecież ludzi mówiących po litewsku w przedwojennym Wilnie było coś koło 2%. Nasza epopeja narodowa zaczyna się od słów "Litwo, ojczyzno moja"... i z tego co mi wiadomo nie została napisana przez przedstawiciela litewskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego. Obecna frazeologia państwowa nieco tutaj mąci bo jakby z góry narzuca pewne gotowe interpretacje. A ja mam wrażenie, że w tym całym galimatiasie jednak Litwa Litwie nierówna i doszło tu do jakiejś formy zawłaszczenia historii. Białorusini wobec Wielkiego Księstwa to raczej też zupełnie coś innego niż Polacy dla Carskiej Rosji, Prus, czy Austrii. W żadnym z tych przypadków najeźdźca nie rozpuścił się wszak w żywiole ludu najechanego. Podobny wypadek rozpłynięcia w podbitym narodzie miał chyba miejsce jedynie w przypadku wczesnośredniowiecznych Bułgarów - nie jestem do końca pewien, pewnie jako historyk będziesz wiedział lepiej.
 
 
Arcyznawca 
senator z BaltimoreDołączył: 02 Mar 2010
Posty: 5382
Skąd: Baltimore
Wysłany: 2011-06-26, 14:44   

Moim zdaniem Wielkie Księstwo Litewskie to już dawno zamknięty temat, podobnie jak wiele innych imperiów. Tradycję tę skutecznie zarżnęły wpierw zabory, następnie rozwijające się nacjonalizmy, a pełni zniszczenia dopełnili naziści i sowieci. Jeśli w ogóle ktokolwiek mógłby się odwoływać do tej spuścizny, to są to Polacy. Warto bowiem wspomnieć, że konstytucja 3. maja zniosła federalistyczną Rzeczpospolitą, zastępując ją jednolitym Królestwem Polskim. Litwa stała się więc polską prowincją, taką samą jak Małopolska, Wielkopolska czy Ruś Czerwona. Co prawda Litwini w średniowieczu się rutenizowali, ale już w czasach nowożytnych - polonizowali. Tamtejsze elity jeszcze w 1. poł. XIX w. pisały o sobie "gente Lituanus, natione Polonus", czyli "z pochodzenia Litwin, z narodowości Polak". W takim rozumieniu Litwinami byli np. Mickiewicz, Orzeszkowa czy Piłsudski. Spójrz zresztą na żyjących dziś jeszcze potomków litewskiej szlachty - Radziwiłłów czy Czartoryskich, którzy są Polakami. Czartoryscy wywodzą się w prostej linii od księcia Giedymina, który w tym filmiku się pojawia jako białoruski heros i bohater. Dlaczego więc białoruskie władze dewastują ślady polskości, np. Zamek Radziwiłłów w Nieświeżu?
Lud WKL, mówiący językiem (biało)ruskim, był "tutejszy". Świadomości narodowej nie było, bo nie było tradycji własnej państwowości (narody tworzą się na ogół w ramach państw) wyjąwszy parę ruskich księstewek dzielnicowych, prędko podbitych przez Litwę (trzeba też wspomnieć, że ten dualizm "litewsko-białoruski" datuje się właściwie dopiero od 1569, gdyż do tego momentu w skład WKL wchodziły też Podlasie oraz województwa ukrainne, tzn. kijowskie, bracławskie, wołyńskie, które Zygmunt August inkorporował je do Korony). Ten białoruski lud i dzisiaj jest "tutejszy", władzę uchwycił Łukaszenka, który niepodległościowców nazywał swego czasu zdrajcami i agentami imperializmu zachodniego, protestował przeciwko rozpadowi ZSRR, a swoją politykę oparł na silnym sojuszu z Rosją. Wg mnie narodu białoruskiego po prostu nie ma - są ludzie sowieccy z byłej Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. To jest ich dziedzictwo. Oczywiście nie wykluczam, że jeszcze państwowość białoruska okrzepnie, a w jej ramach wytworzy się naród. Natomiast ciągłości z Wielkim Księstwem Litewskim nie ma co tu się doszukiwać.
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group SiteMap
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo & BM, downloaded from theme4u website

forum filmowe FORUM FILMOWE forum filmowePage Ranking Tool stat4u