FF - Forum Filmowe

Poprzedni temat «» Następny temat
Ziarno prawdy
Autor Wiadomość
DA 
filmożercaDołączyła: 27 Lis 2009
Posty: 1985
Skąd: stąd i zowąd
Wysłany: 2015-02-09, 14:42   Ziarno prawdyReżyseria:Borys Lankosz, scenariusz: Borys Lankosz, Zygmunt Miłoszewski

W Sandomierzu dochodzi do tajemniczej zbrodni. Stróże prawa pod wodzą Teodora Szackiego rozwiązują zagadkę morderstwa.


Ludzie są jak marionetki, trzeba tylko wiedzieć za które sznureczki pociągnąć, żeby grali w teatrze życia jak chcemy. Wystarczy znać ich fobie, kompleksy, lęki. Nie jest to wiedza tajemna, ludzkie czy narodowe fobie są znane powszechnie, w myśl przysłowia "uderz w stół, a nożyce się odezwą". Polską narodową fobią jest przewrażliwienie tle antysemickim. Niech no tylko ktoś ośmieli się choćby bąknąć, że Polacy zabijali Żydów, a na dodatek, że zabijali z niskich pobudek, typu strach, głód, chciwość... O, nie! tego to już za dużo! Nikt nam, mesjaszom narodów, nie będzie pluł w twarz! :hola:

Morderca z Sandomierza doskonale wie, jak z polskich słabych punktów zrobić użytek. Na szczęście, dla mieszkańców miasta, natrafia nie na ojca Mateusza, a na prokuratora Szackiego, który potrafi spojrzeć na kryminalną zagadkę, wyzbywszy się narodowościowych uprzedzeń.
I tyle o treści wystarczy. Wszak to kryminał.

No to powiem, co jest jeszcze mocną stroną filmu. Na pewno sposób prowadzenia narracji, podczas której obecny, niemal bez przerwy jest, prokurator Szacki, czyli grający go Robert Więckiewicz. Wybór tego aktora do tej roli uważam za dobry, nie znam książkowej wersji tej opowieści, nie miałam więc żadnych oczekiwań. A że jest to świetny aktor, toteż zadanie wykonał jak należy. Tym bardziej, że występuje on na bardzo ciekawym tle drugiego planu, który tworzą takie znakomitości polskiego kina, jak Iwona Bielska, Krzysztof Pieczyński, Piotr Głowacki (którego zaczynam wręcz uwielbiać), Jerzy Trela, Lech Dyblik, Arkadiusz Jakubik i wielu innych o bardziej lub mniej znanych nazwiskach. To także oni, oraz autorzy scenariusza (Lankosz i Miłoszewski), w tym świetnych dialogów, iskrzących dowcipem i ciętą krytyką współczesnego polskiego społeczeństwa, sprawiają, że film ogląda się z zainteresowaniem, bez odrobiny znużenia.
Ważna w tym filmie jest zarówno sensacyjna akcja, jak i tło społeczne, na którym się ona odgrywa. A tworzą je, jak już wspomniałam, postaci perełki, np. oszołom (Głowacki), postulujący zamykanie szkół w obawie zagrożenia dzieci przez amatorów macy. Jakubik gra nawiedzonego kolekcjonera białej broni, który błaga Szackiego, by ten wzbogacił jego zbiór o narzędzie zbrodni, będące dowodem w sprawie. Jest Jacek Poniedziałek, jako niejaki Klejnocki wygłaszający kilka celnych zdań na temat destrukcyjnej roli kościoła w historii narodów. Takich postaci jest tu multum. Rzadko zdarza się w polskim filmie, by ekran zaludniało tak przemyślane, i celne, grono indywiduów.
Jest też głos Maji Ostaszewskiej jako pani Szackiej (!). Która nie będąc widoczna stworzyła bardzo wyrazistą osobowość tej postaci.

Trzeba koniecznie wspomnieć o zdjęciach /Łukasz Bielan/ nocnego, mrocznego, przerażającego Sandomierza, także tego podziemnego, które świetnie podbudowywały nastrój filmu. No i muzyka Abla Korzeniowskiego - do niej chwilami miałam zastrzeżenia, bywała zbyt inwazyjna, natrętna (klarnet bodaj, metaliczna gitara), wybijała się za bardzo na pierwszy plan, na dodatek niezbyt przyjemnymi dźwiękami. Mogę zrozumieć zamysł kompozytora (męka śledcza prokuratora), ale trochę przeszkadzała, rozpraszała.

"Ziarno prawdy" to trzeci film ("Pokłosie", "Ida"), w ciągu chyba dwóch lat, który, każdy inaczej, potrąca o temat jakże bolesny dla Polaków. Polecam go odważnym, gotowym stawić czoła smutnej prawdzie, że Polacy są zwyczajnymi ludźmi, raz dobrymi, raz złymi, w zależności od okoliczności. Oczywiście, nawet na filmwebie napisano już parę dysertacji naukowych, że jesteśmy wyjątkowi, ale tym bym się nie przejmowała i film jednak zobaczyła, bo jest fajną i niegłupią rozrywką. A jeśli będziecie kiedyś zwiedzać sandomierską Katedrę, to pamiętajcie "nie po mokrym" chodźcie. :) :)
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group SiteMap
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo & BM, downloaded from theme4u website

forum filmowe FORUM FILMOWE forum filmowePage Ranking Tool stat4u