FF - Forum Filmowe

Poprzedni temat «» Następny temat
Vincent Price
Autor Wiadomość
Simpson 
filmożercaWiek: 33
Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 2851
Skąd: Kielce
Wysłany: 2009-04-29, 14:50   Vincent Price

Vincent Leonard Price Jr
aktor, ur. 27.V.1911 St. Louis, USA; zm. 25.X.1993 Los Angeles, USA

Biografia:

Jeden z najbardziej znanych, najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorów horrorów na świecie, a jednocześnie jeden z najlepszych czarnych charakterów w historii kina. Wśród fanów gatunku jest traktowany z wyjątkowym szacunkiem. Wiele spośród zagranych przez niego postaci na zawsze zapisała się w historii gatunku. Ochrzczony mianem "Króla Horroru".

W młodości bardzo dużo podróżował. Studiował język angielski na prestiżowym uniwersytecie Yale, a później historię sztuki na uniwesytecie w Londynie. Pierwsze kroki jako aktor stawiał na scenie angielskiego teatru Gate Theatre np. w "Chicago" czy "Victoria Regina", sztuce dzięki której w latach 30-tych powrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął występować na Broadway'u. W 1938 zadebiutował na dużym ekranie w komedii "Service De Luxe". Początkowo grywał głównie postacie historyczne w filmach kostiumowych ( "The Private Lives of Elizabeth and Essex", 1939 ), choć już wtedy zaczął swoją, jak się później okazało, bardzo długą przygodę z horrorem ( m.in. "Tower of London", 1939 ). Zaczął być rozpoznawany na początku lat 40-tych, po tym jak zagrał w kilku bardzo udanych filmach m.in. w "Laura", który uważał za najlepszą pozycję w swojej filmografii. Przez całą tą dekadę, mimo że nadal raczej nieznany, dał się poznać jako aktor z klasą. Jednocześnie zyskał opinię człowieka, który grając nawet sympatyczne postacie, zawsze ma w sobie coś niepokojącego. To skłoniło go do zwrócenia się z większą uwagą w stronę horroru. W 1953 roku po raz pierwszy Price zagrał szalonego profesora w jednym z najlepszych i najbardziej rozsławionych jego filmów. Był to, obecnie zaliczany już do klasyki gatunku "House of Wax" (1953), będący remake'iem filmu "Mystery of the Wax Museum" (1933) i dodatkowo pierwszym filmem nakręconym w technice trójwymiarowej. Była to zarazem przełomowa rola w karierze Vincenta Price'a, liczącego w momencie powstania filmu już 42 lata. Wytyczyła ona drogę, z której aktor nie zszedł już aż do śmierci.

Od tej pory zaczął występować głównie w horrorach i szybko stał się gwiazdą tego gatunku. Pod koniec lat 50-tych pojawił się w kilku znanych i dobrych pozycjach. Wiele z nich zaliczanych jest dzisiaj do klasyki filmowego horroru m.in. "The Fly" ("Mucha") (1958) o naukowcu, którego geny podczas eksperymentu teleportacji mieszają się z genami muchy. Nawiasem mówiąc jest to film, którego przeróbkę w 1986 roku nakręcił sam David Cronenberg. W tym czasie wystąpił również w kilku filmach znanego z zastosowania nietypowych sztuczek podczas projekcji swoich filmów Williama Castle'a. Był to zaliczany przez wielu do klasyki "House on the Haunted Hill" (1958) oraz "The Tingler"(1959). W latach 60-tych spotkał Rogera Cormana i zaczął z nim kilkuletnią współpracę. Wystąpił w większości jego gotyckich horrorów powstałych w oparciu o opowiadania mistrza grozy Edgara Allana Poe. Pierwszym z nich był "House of Usher" ("Zagłada Domu Usherów") (1960), dzięki któremu zresztą Price odniósł całkiem spory sukces i stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny. Po nim przyszło kilka innych m.in. "The Pit and the Pendulum" ("Studnia i Wahadło") (1961) czy "The Raven" ("Kruk") (1963), w którym wystąpił u boku kilku legend horroru m.in. Borisa Karloffa i Beli Lugosi'ego. Mimo paru wspaniałych ról jakie zagrał w tym samym czasie jak np. w "L'Ultimo Uomo della Terra" o jedynym pozostałym na Ziemi człowieku, który walczy z wampirami, to właśnie role w adaptacjach prozy Edgara Allana Poe przyniosły Vincentowi Price'owi największą popularność. W drugiej połowie lat 60-tych zagrał w kilku horrorach, za każdym razem dając popis swojego kunsztu aktorskiego, nawet jeżeli sam film nie był specjalnie udany ( "Cry of the Banshee", 1970 ).

Ugruntowaną już pozycję znakomitego aktora umocniły trzy kolejne filmy nakręcone w AIP, utrzymane w stylu czarnych komedii: dwa pierwsze to historie o szalonym doktorze Phibesie, który mści się za śmierć swojej żony: "The Abominable Dr. Phibes" (1971), w którym, mimo że Price został pozbawiony swojego podstawowego atrybutu - głosu, spisał się znakomicie i "Dr. Phibes Rises Again" (1972) oraz utrzymany w bardzo podobnym stylu co dwa wcześniejsze, często traktowany jako trzecia opowieść o doktorze Phibesie "Theatre of Blood" (1973), w którym zagrał aktora, który wzorując się na sztukach Shakespeare'a, po latach bierze krwawy odwet na nieprzychylnych mu krytykach, którzy zrujnowali mu karierę. Role we wszystkich tych filmach, zwłaszcza w ostatnim z nich, zalicza się do jednych z najbardziej udanych w całej karierze Price'a. W roku 1974 wystąpił m.in. w "The Madhouse" (1974), koprodukcji dwóch znanych wytwórni specjalizujących się w horrorach: AIP i Amicus - angielskiej wytwórni znanej z wielu antologii grozy kręconych w stylu Hammera oraz interesującej komedii grozy składającej się z trzech historyjek pt. "The Monster Club" ("Klub Potworów") (1980). W 1975 roku nakręcił wraz z gwiazdą rocka Alice Cooperem koncertowy film utrzymany w konwencji horroru. Price, występujący w nim jako Pan Koszmarów zapowiadał każdy z utworów wykonywanych przez muzyka. Pod koniec lat 70-tych pokazywał się na dużym ekranie raczej sporadycznie i to raczej w niespecjanie dobrych filmach ( "Once Upon a Midnight Scary", 1979), za to można go było zobaczyć w serii telewizyjnych programów o gotowaniu. W latach 80-tych często użyczał swojego głosu w róznego rodzaju filmach, począwszy od animowanego "Vincent" (1982), w reżyserii Tima Burtona o chłopcu obsesyjnie zafascynowanym Vincentem Price(sic!), po filmy dla dzieci jak np. stworzony w studiu Disney'a "The Great Mouse Detective" (1986) ( nawiasem mówiąc jedna z jego ulubionych ról ). Udzielił też swojego głosu do, utrzymanego w horrorowej konwencji teledysku Michaela Jacksona pt. "Thriller" (1983). Ostatnim filmem, w którym się pojawił był telewizyjny thriller "The Heart Of Justice" (1993).

Vincent Price zmarł w 1993 roku na raka płuc. Mimo to jego legenda nadal żyje, podtrzymywana dzięki pamięci fanów gatunku, którzy nadal darzą go olbrzymim szacunkiem i uwielbieniem.

W większości filmów wcielał się w postaci ludzi, których dotknęła osobista tragedia i którzy szukają zemsty na sprawcach tych nieszczęść ("House Of Wax", "The Mad Magician", "Theatre Of Death"). Jednym z najważniejszych atrybutów Vincenta Prica był jego niski, bardzo subtelny, ale zarazem tajemniczy i niepokojący głos. Dzięki niemu często był narratorem czytanych na antenie radia powieści oraz podkładał głosy do przeróżnych filmów. Jego charakterystycznym znakiem rozpoznawczym była też umiętność przekonywującego "grania twarzą" ("The Bat", "The Tingler", The Abominable Dr. Phibes"), a także specyficzny wyraz twarzy, drwiący i poważny zarazem. Ze względu na to często pojawiał się filmach okraszonych czarnym humorem ("The Raven", "Dr. Phibes Rises Again", "The Monster Club"). Tajemnica sukcesu leżała także w wysoce dystyngowanym, kulturalnym, ale jednocześnie w jakiś sposób budzącym grozę sposobie prezentowania postaci. Vincent Price oprócz aktorstwa miał jeszcze dwie inne pasje: sztukę ( m.in. założył fundację Vincent Price Gallery And Art Fundation wspierającą młodych artystów, z powodzeniem działającą po dzień dzisiejszy ) oraz kucharstwo ( napisał kilka książek kucharskich ).

Wybrana filmografia:

* "Tower of London" ( Rowland V. Lee, 1939 )
* "The Invisible Man Returns" ( Joe May, 1940 )
* "Shock" ( Alfred L. Werker, 1946 )
* "House of Wax" ( André De Toth, 1953 )
* "The Mad Magician" ( John Brahm, 1954 )
* "The Fly" ( Kurt Neumann, 1958 ) "Mucha"
* "House on Haunted Hill" ( William Castle, 1959 )
* "The Tingler" ( William Castle, 1959 )
* "Return of The Fly" ( Edward Bernds, 1959 )
* "The Bat" ( Crane Wilbur, 1959 )
* "House of Usher" ( Roger Corman, 1960 )
* "The Pit and the Pendulum" ( Roger Corman, 1961 )
* "Tales of Terror" ( Roger Corman, 1962 )
* "Tower of London" ( Roger Corman, 1962 )
* "The Raven" ( Roger Corman, 1963 ) "Kruk"
* "Diary of a Madman" ( Reginald Le Borg, 1963 )
* "The Haunted Palace" ( Roger Corman, 1963 )
* "Twice-Told Tales" ( Sidney Salkow, 1963 )
* "L'Ultimo Uomo della Terra" [ "The Last Man On Earth" ] ( Ubaldo Ragona, Sidney Salkow, 1964 )
* "The Masque of the Red Death" ( Roger Corman, 1964 )
* "The Tomb of Ligeia" ( Roger Corman, 1965 ) "Grobowiec Ligei"
* "Histoires Extraordinaires" ( Roger Vadim, Louis Malle, Frederico Fellini, 1968 )
* "Matthew Hopkins: Witchfinder General" ( Michael Reeves, 1968 )
* "The Oblong Box" ( Gordon Hessler, 1968 )
* "Scream and Scream Again" ( Gordon Hessler, 1969 )
* "Cry of the Banshee" ( Gordon Hessler, 1970 )
* "The Abominable Dr. Phibes" ( Robert Fuest, 1971 )
* "Dr. Phibes Rises Again" ( Robert Fuest, 1972 )
* "An Evening with Edgar Allan Poe" ( Kenneth Johnson, 1972 )
* "Theatre of Blood" ( Douglas Hickox, 1973 )
* "The Madhouse" ( Jim Clark, 1974 )
* "Alice Cooper: The Nightmare" ( Jørn Winther, 1975 )
* "Once Upon a Midnight Scary" ( Neil Cox, 1979 )
* "The Monster Club" ( Roy Ward Baker, 1980 )
* "House of the Long Shadows" ( Pete Walker, 1983 )
* "Bloodbath at the House of Death" ( Ray Cameron, 1984 )
* "The Offspring" ( Jeff Burr, 1987 )
* "Dead Heat" ( Mark Goldblatt, 1988 )
* "Edward Nożycoręki" ( Tim Burton, 1990 )

Opinia autora tematu:

Jeden z kilku moich ulubionych aktorów. Uwielbiam go głównie za role w horrorach z wytwórni Hammer, z których zresztą jest znany najbardziej. Te filmy sporo by traciły gdyby nie jego głos, mimika twarzy i to specyficzne spojrzenie... Genialny aktor idealnie pasujący do nastrojowych filmów grozy, ale niestety chyba nieco zapomniany i niedoceniany przez ogół. Na trzy lata przed śmiercią zdążył jeszcze zagrać małą, ale jakże ważną rolę Wynalazcy w "Edwardzie Nożycorękim" Tima Burtona. Nie trudno zgodzić się z opinią, że naprawdę był "Królem Horroru"...
Ostatnio zmieniony przez Eva 2009-05-06, 01:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Poduszkowiec303 
bywalecWiek: 28
Dołączył: 27 Lip 2012
Posty: 121
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2012-08-15, 23:26   

Wspaniały aktor. Stworzony do odgrywania czarnych charakterów. Widziałem tylko kilkanaście filmów z nim ale zawsze stanowił najjaśniejszy punkt programu. Facet był obdarzony niesamowitym głosem, wystarczyło słowo aby pozamiatać kogoś pod dywan.
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group SiteMap
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo & BM, downloaded from theme4u website

forum filmowe FORUM FILMOWE forum filmowePage Ranking Tool stat4u