FF - Forum Filmowe

Poprzedni temat «» Następny temat
Jean-Pierre & Luc Dardenne
Autor Wiadomość
PanSardela 
koneserWiek: 25
Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 539
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-05-04, 19:39   Jean-Pierre & Luc Dardenne

Jean-Pierre Dardenne

Jean-Pierre Dardenne swoją drogę za filmową kamerę rozpoczął od pracy w teatrze, gdzie występował jako aktor. Podobnie, ale jako reżyser teatralny, startował jego młodszy brat, Luc Dardenne. Następnie obaj próbowali sił w telewizji. W 1975 roku założyli własną firmę - "Dérives" - która do dziś wyprodukowała ponad 60 filmów dokumentalnych, w tym kilka ich własnych dzieł.

W latach 90. bracia skoncentrowali się na tworzeniu filmów fabularnych, a w 1994 roku powstała ich wytwórnia filmowa "Les Films du Fleuve". Nakręcony w niej w 1996 roku "La Promesse" debiutował na festiwalu w Cannes, a trzy lata później "Rosetta" braci Dardenne zdobyła tam główny laur - Złotą Palmę.

Swoim kolejnym filmem - "Dzieckiem" - bracia Dardenne powtórzyli swój canneński sukces, kiedy za "Rosettę" otrzymali Złotą Palmę. Tym samym dołączyli do elitarnego grona filmowców (m.in. Luis Bunuel, Emir Kusturica), którzy otrzymali to wyróżnienie dwukrotnie.

Bracia Dardenne, początkowo dokumentaliści, to twórcy kina głęboko humanistycznego. Obywającego się bez skandalizujących tematów czy spektakularnej formy, opierającego się na bacznej, cierpliwej obserwacji człowieka. To właśnie minimalizm środków i realistyczna, pokorna, dokumentalna nieomal realizacja, stanowią o sile obrazów tego reżyserskiego duetu.

Luc Dardenne

Luc Dardenne i jego starszy brat Jean-Pierre Dardenne stanowią uznany wśród krytyków belgijski duet filmowy. Wspólnie piszą, produkują i reżyserują wszystkie swoje filmy.

Bracia Dardenne rozpoczęli przygodę z pisarstwem i filmem dokumentalnym w późnych latach 70., jednak dopiero filmem „Rosetta” zyskali międzynarodowe uznanie, zdobywając Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1999 r. Ta prestiżowa nagroda została im przyznana po raz drugi w 2005 r. za film „Dziecko”. Jak dotąd tylko dwa razy film belgijski został uhonorowany w ten sposób.

Bogata twórczość artystyczna braci, datująca się od 1996 r., plasuje ich nie tylko w pierwszym szeregu wśród twórców współczesnego kina belgijskiego, ale także wśród najbardziej zasłużonych filmowców na świecie. Młodzi ludzie, imigranci, bezrobotni i bezdomni to główni bohaterowie filmów braci Dardenne.

W 2000 roku Luc Dardenne był przewodniczącym jury konkursu filmów krótkometrażowych festiwalu w Cannes. Luc prowadzi też zajęcia dla scenarzystów na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli.
[źródło: Stopklatka]

reżyseria:

2008: Milczenie Lorny (Silence de Lorna, Le)
2007: Każdy ma swoje kino (Chacun son cinéma ou Ce petit coup au coeur quand la lumière s'éteint et que le film commence)
2005: Dziecko (Enfant, L')
2002: Syn (Fils, Le)
1999: Rosetta
1996: Obietnica (La promesse)
1992: Je pense a vous
1987: Falsch
1987: Il court... il court le monde
1983: Regard Jonathan/Jean Louvet, son oeuvre
1982: Leçons d'une université volante
1981: R... już nie odpowiada (R... ne répond plus)
1980: Pour que la guerre s'achève, les murs devaient s'écrouter
1979: Lorsque le bateau de Léon M. descendit la Meuse pour la première fois
1978: Chant du rossignol, Le

produkcja:

2008: Milczenie Lorny (Silence de Lorna, Le) (producent)
2005: Dziecko (Enfant, L') (producent)
2003: Soleil assassiné, Le (producent)
2003: Nawałnica (Stormy Weather) (producent)
2002: Syn (Fils, Le) (producent)
1999: Siestes Grenadine, Les (producent)
1999: Rosetta (producent)
1996: Obietnica (La promesse) (producent)
1992: Je pense a vous (producent)

scenariusz:

2008: Milczenie Lorny (Silence de Lorna, Le)
2005: Dziecko (Enfant, L')
2002: Syn (Fils, Le)
1999: Rosetta
1996: Obietnica (La promesse)
1992: Je pense a vous
1987: Falach


Opinia autora tematu:

Pierwszy raz zetknąłem się z filmami braci Dardenne przy okazji „Syna” emitowanego na TVP Kultura. W ogóle nie wiedziałem wtedy co to, ale od razu mocno przykuł moją uwagę. Filmy fabularne od początku robią według tego samego sposobu. Zdjęcia są bardzo dobre, ale dość surowe i pozbawione ozdobników, filmy bez muzyki. Przeważają ujęcia z ręki i filmowanie w zbliżeniu i półzbliżeniu. Najkrócej rzecz ujmując – są to filmy bardzo minimalistyczne. Duży nacisk kładą na grę aktorów. Tropieni czujnym okiem kamery, aktorzy braci Dardenne (często zupełnie nieznani, debiutujący) nie są w swoich rolach przesadnie ekspresyjni, a przecież o grze Émilie Dequenne w „Roseccie”, Oliviera Gourmeta w „Synu”, Jérémie Réniera w „Dziecku” czy Arty Dobroshi w „Milczeniu Lorny” można mówić wyłącznie w samych superlatywach.

Opowiadają o ludziach z marginesu borykających się z trudną sytuacją materialną. To może być mylące, bowiem ich filmy są kinem społecznym tylko po części. Najważniejsza jest w nich warstwa aksjologiczna. Często określa się ich mianem "humanistów" i jest to bardzo trafne okreslenie, bo to własnie człowiek i jego postępowanie lezy w centrum ich zainteresowania. I tak np. w „Synu” bracia podejmują temat dochodzenia do psychicznej i moralnej równowagi po stracie, temat winy, kary, przebaczenia, sensu życia. W „Roseccie” - najogólniej – pada pytanie o to czy ciężka sytuacja materialna może stawiać człowieka poza pojęciami dobra i zła. Itd. Itp. Jest to kino niezwykłe, bo pomimo sporego minimalizmu zawsze udaje im się stworzyć obraz, w którym dzieje się bardzo wiele, całkowicie absorbujący uwagę. Trochę zawiodłem się na „Dziecku” (może miałem zły humor), ale z kolei „Milczenie Lorny”, które przyszło mi obejrzeć ostatnio na dkfie, tylko potwierdziło ich wielką klasę. Historia ciężka gatunkowo (czy nawet szokująca) i z największą ilością zakrętów. Na chwilę obecną wydaje mi się ich najlepszym i najpełniejszym obrazem (ale z drugiej strony, pamiętam też, że poprzednie również robiły wielkie wrażenie). Jesli chcecie jakiś na początek, to możecie wziąć którykolwiek (bardzo równe filmy), ale ze swojej strony polecam "Milczenie Lorny".

Polecam tym, którzy lubią kino „myślące”. Im na pewno się spodoba. Na pewno nie jest to kino nudne.

Są pupilkami festiwalu w Cannes, gdzie praktycznie każdy z ich filmów dostawał przynajmniej jedną Palmę. ;)
Ostatnio zmieniony przez Eva 2009-05-06, 01:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group SiteMap
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo & BM, downloaded from theme4u website

forum filmowe FORUM FILMOWE forum filmowePage Ranking Tool stat4u