FF - Forum Filmowe

Poprzedni temat «» Następny temat
TEATR TV
Autor Wiadomość
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-14, 13:52   TEATR TV

Zasady działu, zakładania tematów, etc.

Tematy zakładamy według takiego wzoru: http://www.forum-filmowe.pl/topics29/574.htm (proszę zwrócić uwagę na dodanie autora scenariusza i reżysera oraz pełnej obsady aktorskiej czego nie robimy np. w pozostałych działach filmowych). W przypadku tego działu plakat nie jest wymagany, można go zastąpić zdjęciem, a jak nie ma to po prostu zostawić puste miejsce. Zamiast kraju i roku produkcji wpisujemy datę premiery (ew. jak nie da jej się ustalić to przynajmniej sam rok produkcji). Przy zakładaniu tematów bardzo pomocne są informacje zawarte na tej stronie: http://www.filmpolski.pl/


Czym jest teatr TV?

1) Specyfika przedstawienia telewizyjnego

Teatr Telewizji, w odróżnieniu od tradycyjnego teatru, stosuje takie przełomowe rozwiązania, jak: rejestrowanie wydarzeń na taśmie, umożliwiające powtórki spektakli, montaż i realizację w kolorze, wyjścia w plener i tzw. dokrętki filmowe. Technika telewizyjna daje reżyserowi naprawdę duże możliwości, ale niebezpiecznie zbliża teatr do filmu, co zarzucano od początku.

Specyfikę teatru telewizyjnego uchwycić można dzięki tradycyjnym, ale zależnym od nowoczesnego medium, środkom teatralnym. Ze względu na płaskość i ramy ekranu łatwiej realizuje się kameralną klasykę dramaturgiczną. Oczywiście otwarte przestrzenie są możliwe do zaprezentowania, bo kamera swobodnie przenosi obraz, pojawiają się dokrętki filmowe, plener, bujna przyroda, zabytkowe budowle. Jednak najbardziej typowe dla telewizyjnego widowiska jest nasilenie zbliżeń i pół-zbliżeń, częste portrety, dokładne studiowanie twarzy. Wytwarza się atmosfera intymności, widzowi wydaje się, że aktor mówi wprost do niego. Pełny jest tylko kontakt wzrokowy i słuchowy - podstawowe cechy widowiska, ale nie ma wspólnoty przeżyć, jak w trakcie teatru żywego planu. Dla wielu aktorów to odczuwalny brak szczególnego napięcia wewnętrznego, natchnienia, które osiąga się, czując oddech publiczności.

Aktorstwo w spektaklach telewizyjnych wymaga doskonałej techniki, umiejętności pokazania bogactwa stanów psychicznych, perfekcyjnej mimiki - znaczących poruszeń brwiami, policzkami, ustami. Według Hanuszkiewicza: "Autentycznym bohaterem spektaklu telewizyjnego jest twarz człowieka, bo w niej, w jej oczach, zmarszczkach, oddechu skupia się cały wyraz". Bardzo istotny jest gest, raczej drobny, a nie szeroki, bo nie tylko uzupełnia, ale też znaczy. Najważniejsza oczywiście jest semantyka słowa, niezależnie od kamery, choć wspomagając się techniką, można wykorzystać niuanse fonetyczne, szept, nawet czytelne poruszenie ustami. W telewizji nie nadużywa się charakteryzacji, bo aktor maksymalnie pokazuje swoją twarz. Oczy oddają uczucia, potok myśli, pustkę, stosunek do innych postaci i wypowiedzi, pomagają w monologu wewnętrznym. Tak aktor porozumiewa się z niewidzialną publicznością.

Zbliżenie wymaga też troski o detal przy tworzeniu kostiumów. Wszelkie klamry, guziki, rękawy stanowią wyzwanie i pole do popisu dla kostiumologa. Rekwizyty, czyli przedmioty, które w danej scenie tracą swe podstawowe znaczenie, przez zbliżenie kamery skupiają uwagę - dołączają do najważniejszych znaków. Ograniczoną rolę pełnią światło i muzyka. Wpływają na nastrój, ale raczej są stonowane, jedynie uzupełniają widowisko, inaczej niż na "żywej scenie".

2) Funkcje i znaczenie

Teatr Telewizji to obecnie jedna z ostatnich ostoi "kultury wyższej" w polskiej telewizji, alternatywa dla programów typu reality show, wieloodcinkowych seriali i amerykańskich filmów sensacyjnych i komediowych, słowem - dla całego kiczu, jaki serwuje nam TV. Teatr Telewizji prezentuje polskie sztuki teatralne, teatr tworzony na potrzeby telewizji, ale poruszający problemy moralne, głęboko dotykający natury ludzkiej. Stwarza młodym reżyserom możliwość prezentacji swoich sztuk i tym samym- przebicia się do szerszej widowni. Promuje również młodych aktorów, którzy dzięki zaistnieniu w Teatrze Telewizji mają szansę na dalszą karierę telewizyjną i kinową. Duże znaczenie ma również organizowany corocznie festiwal Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia "Dwa teatry", podsumowujący teatralny dorobek roku w telewizji i radiu, i nagradzający wybitnych twórców.

Zupełnie oddzielnym zagadnieniem jest popularność Teatru Telewizji. Powszechność i popularność wytworów kultury masowej, na które nastawiony jest współczesny Polak powoduje obniżenie zainteresowania wytworami kultury wyższej, uważanej za zbyt trudną w odbiorze. Również późne godziny emisji nie przysparzają Teatrowi TV widzów. Jednak telewizja nigdy nie decyduje się na emisję w szczytowych godzinach oglądalności czegoś, co nie cieszy się dużym zainteresowaniem...

źródło: http://www.teatr.dlawas.c...&id=34&Itemid=0 (Agnieszka Bresler)
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group SiteMap
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo & BM, downloaded from theme4u website

forum filmowe FORUM FILMOWE forum filmowePage Ranking Tool stat4u