FF - Forum Filmowe

Poprzedni temat «» Następny temat
O prawo głosu
Autor Wiadomość
Arcyznawca 
senator z BaltimoreDołączył: 02 Mar 2010
Posty: 5382
Skąd: Baltimore
Wysłany: 2010-03-16, 01:05   O prawo głosu

O prawo głosu

Autor: Robert Miękus, Janusz Petelski
Reżyseria: Janusz Petelski

Premiera: 23.03.2009

Obsada aktorska: Adam Ferency (Stanisław Mikołajczyk), Olgierd Łukaszewicz (Wincenty Witos), Marian Opania (Winston Churchill), Maciej Kozłowski (Władysław Anders), Ryszard Filipski (Józef Stalin), Bożena Stachura (Maria Hulewiczowa), Marian Dziędziel (Stanisław Wójcik), Marek Kalita (Stefan Korboński), Marek Lewandowski (Wincenty Bryja), Wojciech Walasik (Stanisław Bańczyk), Lech Łotocki (Władysław Kiernik), Piotr Kozłowski (Franciszek Wójcicki), Maciej Marczewski (Paweł Zaleski), Leon Charewicz (Bolesław Bierut), Sławomir Pacek (Władysław Gomułka), Janusz Chabior (Józef Cyrankiewicz), Tomasz Traczyński (Stanisław Radkiewicz), Stanisław Brudny (Tomasz Arciszewski), Andrzej Mrożewski (Jan Kwapiński), Krzysztof Bień (Adam Ciołkosz), Henryk Rajfer (Adam Pragier), Andrzej Precigs (Stanton Griffis), Lech Mackiewicz (George D. Andrews), Jacek Poniedziałek (Thomas J. Betts), Maciej Robakiewicz (Edward Cocker), Remigiusz Jankowski (Śliwka), Paweł Dolewski (Penhallow), Przemysław Kapsa (Pracownik sekretariatu), Agnieszka Przepiórska (Pracownica sekretariatu), Kamil Marcinkowski (Oficer), Andrzej Włodarczyk (Dowódca), Grzegorz Jurek (Przedstawiciel PSL), Wiktor Perel (Dziennikarz I), Włodzimierz Cybulski (Dziennikarz II), Józef Stefański (Janiak), Waldemar Nowak (Podoficer), Jacek Gosztyła (Agent UB), Andrzej Bąk (Pracownik Biura PSL), Małgorzata Puzio (Urzędniczka Biura PSL), Sławomir Drygalski (Dyskutant), Stanisław Zygmunt (Cywil; w napisach nazwisko: Stanisław), Krzysztof Szymański (Mężczyzna), Sławomir Lewandowski (Brytyjski oficer)

Demokracje walczą dobrze, ale kiedy wojna się skończy, zechcą pójść do łóżka i odpocząć. Na pewno nie zechcą walczyć z Rosją - Winston Churchill starannie dobiera słowa. Dla Stanisława Mikołajczyka brzmią one szczególnie gorzko. Oznaczają, że obecni sojusznicy nie pomogą w narastającym konflikcie między Polakami i Sowietami. I że w wizji świata po drugiej wojnie światowej może nie być w ogóle miejsca na wolną Polskę. Rozmowa z premierem Wielkiej Brytanii trwa jednak dalej. - Powinien pan jechać do kraju - Churchill zaciąga się ulubionym cygarem - jeżeli pan się wycofa, ja umyję ręce od sprawy polskiej... Wracać do Polski czy pozostać w Londynie? Rozmowa z Józefem Stalinem w sierpniu 1944 roku także nie pozostawia złudzeń co do intencji władcy Rosji Sowieckiej. Stalin dyktuje warunki z pozycji siły. To nie zachodni alianci, lecz oddziały Armii Czerwonej stoją na linii Wisły. Mikołajczyk nie ma wyboru, musi pertraktować z komunistycznym Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego. Stojący na czele marionetkowej organizacji Bolesław Bierut zachęca Mikołajczyka, by przyłączył się do przyszłego rządu. Współpracownicy premiera są przeciw - to byłaby legitymacja dla uzurpatorów! Przecież legalny polski rząd działa w Londynie! W sukurs ministrom przychodzi generał Władysław Anders. Próbuje odwieść Mikołajczyka od powrotu do Polski. Jego zdaniem, niczego tym nie wskóra, za to da światu sygnał, że zgadza się na oddanie władzy komunistom. Premier Mikołajczyk podejmuje dramatyczną decyzję. Składa dymisję z funkcji premiera i wbrew większości polityków postanawia skorzystać z zaproszenia Bolesława Bieruta. Chociaż domyśla się, jak w praktyce mogą wyglądać realia w nowej, komunistycznej Polsce, pod czujnym okiem Stalina. Lecz jednak ma nadzieję, że uda się coś zrobić [www.filmpolski.pl]

Jak się to skończyło, to wiadomo. Kolejny dobry spektakl opisujący dramat Polski i Polaków po II wojnie światowej. Fabuła skupia się na bardzo ciekawej postaci rozdartego polityka, wspaniale odgrywanego przez Adama Ferencego, ale warto zwrócić uwagę także na inne postaci. Z tego co pamiętam, wiernie przedstawiono tu fakty - przybycie do Polski, wejście do Rządu Tymczasowego, referendum, wybory do Konstytuanty - i ciągle szykany i prześladowania wobec członków i sympatyków PSL ze strony aparatu bezpieczeństwa. Warto obejrzeć i zastanowić się, czy Mikołajczyk zrobił dobrze? Moim zdaniem uległ niepotrzebnym złudzeniom, że uda mu się cokolwiek wywalczyć, zmienić, uratować. Wykazał właśnie brak realizmu, który sam zarzucał nieustępliwym politykom w Londynie. W pewien sposób dołożył rękę do legitymizacji rządów komunistów w Polsce. Na jego obronę można powiedzieć, że nie miał tej wiedzy, którą my mamy teraz, a np. na Węgrzech wybory przeprowadzone zaraz po wojnie zakończyły się klęską komunistów, tryumf odniosła zaś Niezależna Partia Drobnych Rolników (pokrewna ideowo PSL, otrzymała 57%). Nie wiedział Mikołajczyk, że komuniści przyjęli właśnie taką taktykę przejęcia władzy (tzw. Taktyka salami). Polecam.
Ostatnio zmieniony przez BM 2010-03-16, 01:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group SiteMap
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo & BM, downloaded from theme4u website

forum filmowe FORUM FILMOWE forum filmowePage Ranking Tool stat4u