FF - Forum Filmowe

Poprzedni temat «» Następny temat
27. Warszawski Festiwal Filmowy
Autor Wiadomość
Innova Concerts 
świeżakDołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-09-19, 12:07   27. Warszawski Festiwal Filmowy

27. Warszawski Festiwal Filmowy.

Odbywający się od roku 1985 Warszawski Festiwal Filmowy jest jedną z czołowych imprez filmowych w Europie Środkowej i Wschodniej.


Honorowy patronat nad Festiwalem objęli Prezydent Warszawy oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WFF jako pierwszy festiwal filmów fabularnych w Polsce otrzymał akredytację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF, www.fiapf.org),. uznawaną powszechnie za międzynarodowy znak najwyższej jakości wśród imprez filmowych. W 2009 roku FIAPF zaliczyła Warszawski Festiwal Filmowy do elitarnej kategorii „międzynarodowych festiwali konkursowych”. Tym samym festiwal w Warszawie dołączył do grupy dwunastu czołowych światowych festiwali – w Cannes, Berlinie, Wenecji, San Sebastian, Locarno, Karlowych Warach, Tokio, Mar del Plata, Moskwie, Montrealu, Szanghaju i Kairze.

WFF jest jedną z dwóch imprez w Polsce, na której swe nagrody przyznaje FIPRESCI, czyli Międzynarodowa Federacja Krytyki Filmowej (www.fipresci.org).

W programie Festiwalu znajduje się ponad sto nowych, premierowych filmów z całego świata, które są prezentowane w kinach położonych w ścisłym centrum Warszawy.

Wśród gości prezentujących swoje filmy na Festiwalu byli m.in. Wim Wenders, Sir Alan Parker, Volker Schlöendorff, Michael Haneke, Ari Folman, Peter Greenaway, Priit Pärn, Amos Gitai, Jim Stark, Julian Temple, Krzysztof Kieślowki, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Jerzy Skolimowski.

Na program WFF składa się pięć sekcji konkursowych:
- Konkurs Międzynarodowy, dla filmów fabularnych z całego świata – główna nagroda "Warsaw Grand Prix", ufundowana przez Prezydenta Warszawy, to 100.000 złotych
- Konkurs 1-2, dla debiutantów
- Konkurs “Wolny Duch”, dla filmów niezależnych, niekonwencjonalnych, nowatorskich
- Konkurs Dokumentalny, dla pełnometrażowych filmów dokumentalnych
- Konkurs Krótkometrażowy

Niekonkursowa część programu WFF to sekcje:
- Pokazy specjalne - najnowsze dzieła uznanych reżyserów
- Odkrycia – artystyczne wizje współczesnego świata
- Odkrycia - Świat Dzisiaj
- Rodzinny Weekend Filmowy – propozycje dla najmłodszych widzów i ich rodziców.

WFF jest założycielem CentEast Alliance – Stowarzyszenia Festiwali Filmowych Europy Środkowej i Wschodniej. Od roku 2005 festiwalowi towarzyszą Regionalne Targi Filmowe CentEast, specjalizujące się w filmach z krajów z centralnej i wschodniej Europy. Częścią Targów są Pokazy Warszawskie, podczas których prezentujemy najnowsze polskie filmy selekcjonerom najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych. Dzięki Pokazom oraz działaniom Warszawskiej Fundacji Filmowej, prowadzonym w sposób ciągły od wielu lat, polskie filmy trafiają na wielkie festiwale filmowe.

Partnerem Strategicznym Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest ID Marketing. WFF jest dotowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Ostatnio zmieniony przez BM 2011-10-17, 09:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Innova Concerts 
świeżakDołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-09-22, 12:57   Konkurs Międzynarodowy na 27. Warszawskim Festiwalu Filmowym

W Konkursie Międzynarodowym 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego weźmie udział 20 pełnometrażowych filmów z całego świata. Dla ponad połowy z nich pokaz podczas WFF to premiera światowa, międzynarodowa lub europejska.

17 godzin / 23-F / 17 Hours, reż. Chema de la Pena (Hiszpania 2011), 97 min.

Hiszpania, 23 lutego 1981. Historia najdłuższej nocy w dziejach młodej hiszpańskiej demokracji, siedemnastu godzin, które sprawiły, że zadrżały fundamenty demokratyzującego się państwa.
Premiera międzynarodowa.

Alois Nebel, reż. Tomáš Lunák (Czechy 2011), 84 min.

Alois Nebel całe życie spędził na kolei. Zbiera rozkłady jazdy, pije piwo, pali i czasem widzi we mgle to, czego nie widzą inni. Długo oczekiwana adaptacja kultowego komiksu Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99.

Bestia / Beast, reż. Christoffer Boe (Dania 2011), 83 min.

Dramat psychologiczny o transformacji z potulnego męża w żądną krwi bestię.
Premiera światowa.

Ciemne sprawy / Matiere Grise / Grey Matter, reż. Kivu Ruhorahoza (Australia, Rwanda 2011), 110 min.

Przełomowy debiut o wyobraźni i szaleństwie z elementami autobiograficznymi. Pierwszy pełnometrażowy film nakręcony w Rwandzie przez rwandyjskiego filmowca.
Premiera europejska.

Domniemanie niewinności / Prezumpcya Soglasya / Presumed Consent, reż. Farkhot Abdullaev (Rosja 2011), 75 min.

Film przedstawia prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w szpitalu w miasteczku pod Moskwą. Ciężko ranny uzbecki chłopiec zostaje bez wahania przeznaczony na dawcę organów na podstawie "domniemanej zgody".
Premiera międzynarodowa.

Droga na druga stronę / Crulic – drumul spre dincolo / Crulic – The Path to Beyond, reż. Anca Damian (Rumunia, Polska 2011), 72 min.

Pełnometrażowy animowany film dokumentalny opowiada historię życia Crulica, 33-letniego Rumuna, który umarł w polskim więzieniu w czasie strajku głodowego w 2007 roku.

Inna cisza / Otros silencios / Another Silence, reż. Santiago Amigorena (Francja, Argentyna, Kanada 2011), 90 min.

Mąż i syn policjantki z Toronto zostają zamordowani. Kobieta szuka sprawców. Niczym we współczesnym westernie, jej droga prowadzi do granicy Argentyny z Boliwią, do innego świata.

Jestem Mitsuko / Being Mitsuko, reż. Kenji Yamauchi (Japonia 2011), 106 min.

Dwie siostry z przedmieść Tokio wiodą spokojne życie. Jednak problemy finansowe powodują, że grozi im przeprowadzka. Film subtelnie balansujący między komedią a tragedią.
Premiera światowa.

Lena, reż. Christophe van Rompaey (Holandia, Belgia 2011), 119 min.

Poruszająca historia siedemnastolatki, której życie wraz z pierwszą miłością zmienia się z piekła w raj. Emocjonalny konflikt bohaterki pokazany jest z czułością i empatią. Reżyser dodaje także swój znak firmowy - rubaszny humor. W jednej z głównych ról Agata Buzek.
Premiera europejska.

List do Momo / Momo e no Tegami / A Letter to Momo, reż. Hiroyuki Okiura (Japonia 2011), 120 min.

Długo oczekiwany film uznanego w świecie twórcy filmów animowanych Hiroyuki Okiura. Tradycyjna, ręcznie rysowana animacja była przygotowywana przez ponad siedem lat przez twórców najwyższej klasy. Podnosząca na duchu, wzruszająca opowieść zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Premiera europejska.

Majid, reż. Nassim Abassi (Maroko 2010), 116 min.

Próbując przywołać blednące wspomnienie zaginionej matki i ojca, dziesięcioletni chłopiec wyrusza w podróż do Casablanki.
Premiera europejska.

Policjant / Ha'shoter / Policeman, reż. Nadav Lapid (Izrael 2011), 105 min.

Yaron jest członkiem elitarnej jednostki antyterrorystycznej policji izraelskiej. Spotkanie z radykalnym, stosującym przemoc ugrupowaniem wywraca jego życie do góry nogami.

Racje serca / Las razones del corazón / Reasons of the Heart, reż. Arturo Ripstein (Meksyk, Hiszpania 2011), 110 min.

Emilia, gospodyni domowa przygnieciona powszedniością życia i nieudanym małżeństwem, niezadowolona i wycieńczona przez macierzyństwo czuje, że życie przechodzi jej koło nosa. Swobodna adaptacja ostatnich rozdziałów powieści Gustawa Flauberta "Pani Bovary".
Premiera międzynarodowa.

Róża / Rose, reż. Wojciech Smarzowski (Polska 2011), 90 min.

Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość niemożliwa. Nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Gdyni najnowszy film twórcy "Wesela" i "Domu złego".

Rybka / He-tun / Blowfish, reż. Chi Yuarn Lee (Tajwan 2011), 88 min.

Opowieść o dziewczynie, która przeprowadza się do domu nieznajomego mężczyzny. Nieznajomy oczekuje na powrót żony, która uciekła z innym facetem. Dziewczyna postanawia udawać jego żonę. Premiera europejska.

Trzy i pół / Seh-O-Nim / Three and a half, reż. Naghi Nemati (Iran 2011), 80 min.

Hanieh, Homa i Banafsheh są więźniarkami i bliskimi przyjaciółkami. Wychodzą z więzienia na kilkudniową przepustkę. Postanawiają wbrew przepisom nie wracać do więzienia. Chcą nielegalnie przekroczyć granicę.
Premiera światowa.

Ulisses / Ulises / Ulysses, reż. Oscar Godoy (Chile, Argentyna 2011), 85 min.

Opowieść o Julio, peruwiańskim emigrancie w Chile, który wyjeżdża "za chlebem", ale w efekcie zmienia się wewnętrznie. W trakcie swojej podróży Julio rezygnuje z różnych możliwości, które pojawiają się na jego drodze, ponieważ zrozumiał swoje emocjonalne i duchowe uwarunkowania.

Utrata niewinności w Alma-Acie / Terya nevinnost v Almaty / Losing Innocence in Alma-Ata, reż. Zhanna Issabayeva (Kazachstan 2011), 75 min.

Trzynaście opowieści o pierwszych doświadczeniach seksualnych młodych ludzi różnych narodowości, wieku i pozycji społecznej, mieszkających współcześnie w mieście Ałma Ata.
Premiera światowa.

Wymyk / Courage, reż. Greg Zgliński (Polska 2011), 85 min.

Historia oparta na faktach. Każdy z nas może spotkać się z sytuacją, kiedy jest świadkiem brutalnego wyrzucenia kogoś z pociągu. Jak zareagujemy? W rolach głównych Robert Więckiewicz i Łukasz Simlat.

Znieważona ziemia / La terre outragée / Land of Oblivion, reż. Michale Boganim (Francja, Niemcy, Polska, Ukraina 2011), 105 min.

Kiedy dochodzi do katastrofy jądrowej w Czarnobylu, świat mieszkańców okolicznego miasta Prypeć przestaje istnieć. Po dziesięciu latach wciąż mają problem z otwarciem się na nadzieję nowego życia. W jednej z głównych ról Andrzej Chyra.

Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Filmowego, podobnie jak wiele innych festiwali filmowych na świecie, wystosowali specjalne zaproszenie do wybitnego reżysera irańskiego, przebywającego w areszcie domowym Jafara Panahi, z prośbą o przyjęcie funkcji Przewodniczącego Jury Konkursu Międzynarodowego. Niestety pan Panahi nie może obecnie opuszczać Teheranu, mamy jednak ciągle nadzieję, że będzie mógł przyjechać w październiku do Warszawy.

Filmy z Konkursu Międzynarodowego oceni jury w składzie:
Christa Saredi, agentka sprzedaży ze Szwajcarii, która pracowała m.in. z Jimem Jarmuschem, Michaelem Haneke i braćmi Kaurismäki; filmy przez nią reprezentowane znajdowały się w programie wielu edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Artem Vassiliev, producent filmowy z Rosji; wyprodukował m.in. film Andreya Khrzanovsky’ego „Póltora pokoju” („Poltory komnaty”), prezentowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku
oraz trzej reżyserzy, którzy zdobyli nagrody w poprzednich edycjach Warszawskiego Festiwalu Filmowego:
Milcho Manchevski z Macedonii, zdobywca Nagrody Publiczności w 1995 roku za film „Zanim spadnie deszcz” („Before the Rain”), w którym debiutowała Labina Mitevska
Bogdan George Apetri z Rumunii, laureat Specjalnego Wyróżnienia Jury i nagrody FIPRESCI w 2010 roku za film „Peryferie” („Periferic”)
Alvaro Brechner z Urugwaju, laureat nagrody Free Spirit w 2009 roku za film „Zły dzień na wędkowanie” („Mal dia para pescar”).

Zwycięzca otrzyma główną nagrodę „Warsaw Grand Prix”, ufundowaną przez Prezydent Warszawy w wysokości 100.000 złotych.
Ostatnio zmieniony przez BM 2011-10-17, 09:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Innova Concerts 
świeżakDołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-09-22, 14:13   Jest program 27. WFF!

Na stronie 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego dostępny jest już program oraz kalendarz filmów tegorocznej edycji! Zapraszamy na http://www.wff.pl/
 
 
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-17, 09:12   

Wiemy już jakie filmy najbardziej spodobały się publiczności 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wśród pełnometrażowych filmów fabularnych nagrodę zdobyła "Róża". W ten sposób obraz Wojciecha Smarzowskiego zdobył podwójną koronę, zgarniając w sobotę główną nagrodę w konkursie międzynarodowym

W pierwszej dziesiątce są jeszcze:

1. "Róża"
2. "Rabat"
3. "Tyranozaur"
4. "Bitwa o Algier"
5. "Kwiaty Kirkuku"
6. "Superclásico"
7. "Weekend"
8. "Wymyk"
9. "Droga na drugą stronę"
10. "Gramatyka intymności"

Za najlepszy film dokumentalny widzowie festiwalu uznali "Buck". Obraz wcześniej otrzymał wyróżnienie jury konkursu dokumentalnego. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze następujące tytuły:

1. "Buck"
2. "Michel Petrucciani"
3. "Podróż z Zanskar"
4. "Deski"
5. "POM Wonderful prezentuje: Najlepiej sprzedany film"
6. "Kwestia smaku"
7. "Uderz we mnie muzyką"
8. "Z ciemności"
9. "Gorzki smak wolności"
10. "100 głosów: Podróż do domu"

http://www.filmweb.pl/new...%C4%99%22-78797
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group SiteMap
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo & BM, downloaded from theme4u website

forum filmowe FORUM FILMOWE forum filmowePage Ranking Tool stat4u