FF - Forum Filmowe

Poprzedni temat «» Następny temat
Opór
Autor Wiadomość
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-09, 23:56   Opór

Opór / Defiance
reż. Edward Zwick (USA 2008)

Zrealizowana z imponującym rozmachem opowieść o żydowskich partyzantach walczących podczas II Wojny Światowej w lasach Puszczy Nalibockiej, na terenie dzisiejszej Białorusi. Przez kilka lat z powodzeniem wymykali się hitlerowcom, a w sercu puszczy stworzyli świetnie funkcjonującą tajną osadę dla żydowskich uciekinierów. [opis dystrybutora kino]

Pomijając już to, że obiektywnie rzecz biorąc film był zwyczajnie słaby i trochę się wynudziłem, pomijając już to o co się braci Bielskich oskarża (kto poszpera ten znajdzie), to jest kilka faktów, które po prostu kompromitują film w warstwie merytorycznej.

1. Przedwojenny Nowogródek przedstawiony jest jako miasto całkowicie rosyjskie - tym czasem było to miasto typowo Żydowskie z silną domieszką żywiołu polskiego gdzie językiem dominującym był oczywiście polski (i nawet Rosjanie to wiedzieli bo zrzucali ulotki propagandowe na tych obszarach po polsku, nie po rosyjsku). Całe tereny na, których dzieje się akcja to przedwojenna Polska (o czym też z filmu się nie dowiemy). Jedyny polski akcent to tabliczka na szyi polskiego gospodarza zamordowanego przez niemieckich pomagierów (czyżby tutaj reżyser właśnie znalazł miejsce dla Polaków, no cóż... czemu nie?).

2. Sam Tuvia Bielski bardzo słabo znał rosyjski. Jego językiem ojczystym był polski. Był on też kapralem Wojska Polskiego i tam właśnie nabrał doświadczenia, które później pozwoliło mu na zorganizowanie oddziału o czym w filmie oczywiście ani słowa (co bardziej spostrzegawczy zauważyli jednak, że pod koniec filmu, na starej fotografii jest on przedstawiony właśnie w polskim mundurze).

3. Na tamtych obszarach działała polska samoobrona i polskie podziemne odziały. Dziwnym trafem w filmie tego nie widać. Są tylko bohaterscy żydowscy bojownicy i dzielna rosyjska partyzantka.

4. Większość oddziałów partyzanckich z tamtych lat to zwyczajni leśni bandyci, którzy dla ludności cywilnej byli podobnym (a często nawet gorszym zagrożeniem niż oficjalny okupant). I żeby było jasne nie chcę nikogo wybielać bo polska partyzantka wcale nie była na tym polu lepsza (wiem to z relacji babci, która mi mówiła, że najgorsze co mogło spotkać gospodarstwo to odwiedziny partyzantów, nie dość, że nakradli, a często pobili to jeszcze potem Niemcy mścili się na cywilach).

5. No i najważniejsze - Bielscy po cichu prowadzili swoje leśne miasteczko i ani razu nie walczyli z Niemcami. Jedyne utarczki na ich koncie to walki z wieśniakami (a jak to jest na filmie to pewnie się domyślacie albo już widzieliście). Ich główną domeną było załatwianie sobie żarcia, łupów zapewniających egzystencję i oporządzanie rosyjskich oddziałów partyzanckich (szycie im ubrań, naprawa broni, zaopatrzenie). Z przekazów historycznych wynika, że była to leśna wioska rzemieślnicza chodząca na pasku czerwonych ze sporą dozą autonomii.

Inne kontrowersję dotyczące "bohaterskich" braci Bielskich pozwolę sobie pominąć bo nie są jeszcze dostatecznie udokumentowane ale jak wiadomo IPN toczy w ich sprawie śledztwo o zbrodnie przeciw narodowi polskiemu (co pewnie od tak z powietrza się przecież nie wzięło).

Podsumowując - obraz ten jest hollywoodzką bajką dla naiwnych i mało dociekliwych i niczym więcej (a nie jak nam wmawia reżyser "historią prawdziwą") ale nawet pomijając ten żenujący aspekt - w warstwie czysto filmowej jest on po prostu przeciętny i co bardziej wymagający widz raczej się na nim wynudzi.

Swoją drogą podobne filmy powstają na Białorusi - ponoć furorę robi tam film (czy też raczej serial) wojenny o dzielnych braciach komunistach z NKWD i mordercach z AK. Jak widać punkt widzenia zależy zawsze od punktu siedzenia, a ja proponuję nie dać się zwariować i zwyczajnie na to dziadostwo odlać bo najlepsze co można zrobić to nie iść na takie coś kina. Choć jak znam naszą smutną rzeczywistość to wkrótce rozgorzeje ogólnonarodowa dyskusja i oburzenie, a ferment powstały w wyniku tego zrobi filmowi, który na to zupełnie nie zasługuje ogromną, darmową reklamę. :klaszcze:
 
 
stig_helmer 
użytkownik zbanowany


Wiek: 32
Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 445
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-01-10, 14:47   

Trailer kiedyś widziałem :hahaha: i polewałem już z tego trailera.Odrazu domyśliłem się że to jest to czego wkinie nie lubię najbardziej...a wczoraj widziałem całkiem nieźle zrobioną pseudoartystyczną ,patetyczna powiastke o argentynie(''mroczna argentyna'') z dystansem to było oglądalne ale do takiego ''śmierc i dziewczyna'' nie miało startu ze względu na patos. Taki niewysrany bełkot,niemal jak by to u nas film o popiełuszce odjebali,kosa się otwierała.

Nie rozumiem dlaczego ludzie nie potrafią patrzec na historie jako na ciekawe fabuły,tylko muszą srac po kontach ideologiami,propagandą,patosem a jak nie to efekciarstwem.

Widziałeś ''Europa'' Triera?Podoba mi się taki sposób patrzenia na fabułę opowiedzianą w jakimś kontekscie historycznym.
 
 
TOXIC 
filmożercaDołączył: 18 Lis 2008
Posty: 1027
Skąd: Korova Milky Bar
Wysłany: 2009-01-10, 17:12   

Nie zamierzam nawet oglądać tego gówna. To już sobie wolę oglądać głupie filmy oparte na komiksach niż takie wynalazki. Zaorać.
 
 
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-11, 02:08   

Obraz Zwicka nie tyle szkaluje Polaków (co dla mnie jako kinomana jest w sumie sprawą drugoplanową) co robi z widza kompletnego idiotę (a to już może wkurzyć). Dla osób, które w jakikolwiek sposób interesują się tematami historyczno - batalistycznymi lub kinem wojennym jako takim będzie to raczej irytujący gniot i amerykańska pseudohistoryczne szmira dla półanalfabetów (kto widział komiczną scenę natarcia na jednostkę pancerną lub wyłażące co chwile ewidentne bajdurzenia w warstwie historycznej ten wie o czym mówię). A błękitnooki Craig w roli Bielskiego jest po prostu śmieszny (naprawdę mogli wybrać kogoś bardziej wiarygodnego do roli żydowskiego bojownika - chętnych by pewnie nie zabrakło).

Obejrzałem, zapomniałem, wrażenia w zasadzie żadne (jedynie poczucie kiepsko spędzonego czasu, który można było wykorzystać sensowniej).

:fingerno:
 
 
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-15, 09:48   

W sieci pojawił się zainicjowany przez grupę internautów protest przeciw filmowi.
Cytat:
14 stycznia 2009

Ponieważ od lat także w Polsce nie dba się o pamięć historyczną i praktycznie nie prezentuje się filmów, ukazujących wojenne losy naszego narodu, na podstawie hollywoodzkiej superprodukcji "Defiance" będą wychowywać się również całe pokolenia młodych Polaków - piszą autorzy protestu, którzy nie chcą w naszych kinach prezentacji filmu "Opór". Jego premiera w Polsce odbędzie się 23 stycznia.

Poniżej w całości prezentujemy przesłany do m.in. do naszej redakcji list:
Pan Prezydent
Pan Premier
Do Urzędów Państwowych
Do Gazet

My niżej podpisani stanowczo protestujemy przeciw emisji, tak w Polsce, jak i na świecie kłamliwego, całkowicie fałszującego prawdę historyczną filmu "Defiance", który przedstawiając zwykłych zbrodniarzy jako bohaterów, obraża pamięć setek bezbronnych polskich cywilów, zamordowanych w czasie wojny.

31.XII 2008 r. wszedł na ekrany amerykańskich kin film "Defiance" z Danielem Craigiem w roli głównej.

W Ameryce film ten otrzymuje entuzjastyczne recenzje zachwyconych nim krytyków. Wszyscy są wzruszeni pięknem i "autentyzmem", historii braci Bielskich i ich żydowskiego oddziału, który w filmowej fikcji dzielnie walczy z hitlerowskim okupantem, ratując przed holocaustem tysiące ludzi. Scenariusz filmu oparty jest na cząstce prawdy, a charakter działalności braci Bielskich w nim zarysowany, z bezwzględnych rozbójników, czyni bohaterów.

Fakty:

Wbrew temu, co można obejrzeć w filmie "Defiance" oddział braci Bielskich, w świetle swoich własnych oświadczeń, mimo swej znacznej liczebności, nie prowadził prawie żadnych walk z Niemcami.

Na terenie pobliskiej miejscowości Naliboki, w puszczy gromadzili się rozbitkowie z Czerwonej Armii, tam też chroniła się ludność żydowska. Żydzi utworzyli dwa duże "obozy rodzinne". Pierwszym zawiadywali bracia Bielscy (Tewje, Asael, Zus i Aron). Schronili się w nim uciekinierzy z Naliboków i pobliskich miejscowości. W 1944 r. liczył on 941 osób, w tym sporo kobiet i dzieci. Tylko 162 osoby były uzbrojone. Obóz drugi, pod dowództwem Simchy Zorina, gromadził uciekinierów z gett. Liczył 562 osoby (w tym 73 uzbrojone) i przez cały okres wojny nie stoczył żadnej znaczącej potyczki z Wehrmachtem.

Głównym zajęciem tego żydowskiego zgrupowania "partyzanckiego" było zdobywanie prowiantu dla swoich grup i partyzantów rosyjskich poprzez napadanie na polskie i białoruskie wsie w ramach tzw. akcji aprowizacyjnych, polegających na rabowaniu z resztek żywności, głodujących w czasie wojny, chłopów.

Ich celu nie stanowiła bezpośrednia walka z Niemcami, najważniejsze było bowiem przeżycie wojny. Obozy były jednak podporządkowane sowieckiemu dowództwu i na jego żądanie musiały każdorazowo wydzielać kontyngent uzbrojonych mężczyzn "na akcje". Sowieci nie tolerowali na tym terytorium żadnych "obcych" sił, o czym świadczy bezwzględne zwalczanie polskiej partyzantki. Żydom pozostawili jednak ogromną autonomię, pozwalając im utrzymywać w obozie nawet synagogę.

Niestety okazało się, że w czasie owych akcji żydowskie bojówki odznaczały się szczególną brutalnością nawet na tle, słynących ze swego okrucieństwa, "partyzantów" sowieckich. Fakty te zostały potwierdzone zarówno poprzez relacje świadków jak też raporty Armii Krajowej, donoszące o przypadkach morderstw na bezbronnych chłopach i gwałtach na polskich kobietach.

Film "Defiance" pokazuje walki "partyzantów" Bielskiego z hitlerowcami. W rzeczywistości największą i najsłynniejszą "bitwą", jaką stoczył w czasie wojny jego oddział, był pogrom polskiej ludności cywilnej w Nalibokach, którego żydowska bojówka dokonała razem z "partyzantami" sowieckimi 8 maja 1943 r. W czasie tej masakry zginęło ok. 120 bezbronnych osób, w tym kobiety i dzieci.

Zdecydowana większość ludzi oglądających emitowany na całym świecie film "Defiance" nie zna podstawowych faktów z historii Polski. Tym bardziej nie może wiedzieć o tym, jakich czynów dopuszczał się oddział.

Są przekonani, że to, co oglądają na ekranie to prawda i z niej będą uczyć się wojennej historii Polski. Ponieważ od lat także w Polsce nie dba się o pamięć historyczną i praktycznie nie prezentuje się filmów, ukazujących wojenne losy naszego narodu, na podstawie hollywoodzkiej superprodukcji "Defiance" będą wychowywać się również całe pokolenia młodych Polaków.

W tej sytuacji czymś skandalicznym jest całkowite milczenie i obojętność zarówno polskich władz jak i przede wszystkim polskich mediów, które bez żadnego głosu sprzeciwu pozwoliły na to, by tak jawnie obraźliwy i upokarzający dla całego narodu polskiego film wszedł na ekrany i wzbudzał dziś uznanie i zachwyty widowni na całym świecie, całkowicie nieświadomej tego, co ogląda.

Media w każdym kraju powinny być głosem opinii społecznej, głosem narodu. Tymczasem media w Polsce nie tylko nie stanęły w obronie honoru Polaków. Niektóre z nich, postawiły sobie za cel utrwalenie kłamliwej wizji historii, przedstawionej w filmie "Defiance".

Szczególnie haniebną rolę odgrywa tu redakcja "Gazety Wyborczej", które od pond roku próbuje rozmyć prawdę o "partyzantach" Bielskiego i zbrodni dokonanej w Nalibokach.

Dlatego zdecydowanie protestujemy również przeciwko skandalicznej postawie dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i kompromitującym ich samych artykułom, w których starają się oni promować braci Bielskich jako "polskich bohaterów", co najwyżej "nieco kontrowersyjnych".

Niedomówienie polegające na eufemistycznym określeniu okupacji sowieckiej jako nowej władzy zasługuje na szczególną uwagę:
"Po sowieckiej napaści 17 września 1939 r. poparł NOWĄ władzę - zaczął karierę urzędnika." [http://wyborcza.pl/1,76842,6124559,Prawdziwa_historia_Bielskich.html]

Takim aluzjami można przejść bezpośrednio do wniosku, że późniejsze "utrwalenie władzy ludowej" dokonało się za zgodą wszystkich Polaków i bez wpływu obcych czynników. A jest to oczywista manipulacja...

Skandalicznym jest zamykanie przez Gazetę Wyborczą wszelkiej dyskusji nad kłamliwym filmem opinią i jednocześnie etykietą:

"- Niestety obawiam się, że to dopiero początek wielkiej awantury - mówi o. Tomasz Dostatni, dominikanin zajmujący się od lat relacjami polsko-żydowskimi. Jego zdaniem gdy film wejdzie na ekrany polskich kin, zacznie się ogólnonarodowa debata porównywalna do tej, która miała miejsce po ukazaniu się książek "Sąsiedzi" i "Strach" Jana Tomasza Grossa. - Tyle że teraz odzywać się będą głównie ekstremiści, którzy ze zbrodni oddziału braci Bielskich będą chcieli zrobić ogólną prawdę o bolesnych relacjach Polaków i Żydów w czasie wojny - przepowiada Dostatni. Równocześnie zaznacza, że w historii nie może być tabu i niechlubna dla Bielskich zbrodnia musi być przypomniana....."

Mając w sercu słowa "Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie", nie chcemy dłużej biernie przyglądać się temu, jak publicznie znieważa się naród polski i pamięć naszych zamordowanych przodków.

Zdając sobie sprawę z faktu, że wstrzymanie dystrybucji filmu w innych krajach nie będzie możliwe, oczekujemy podjęcia działań, aby jak najszerzej w mediach naświetlić polskiej i międzynarodowej opinii publicznej fakty, wymienione w naszym proteście .

Od instytucji państwowych, odpowiedzialnych za dbałość o dobre imię Polski i ochronę jej dziedzictwa narodowego, oczekujemy zajęcia stanowiska i podjęcia konkretnych działań dla krzewienia prawdy historycznej i reakcji na oczywiste kłamstwa, jakie coraz częściej są przedstawiane w mediach światowych, z których Polacy z ofiar II WŚ stają sie katami, a przynajmniej wspólnikami zbrodni.

Jednocześnie informujemy, że rozpoczynamy akcję zbierania podpisów na innych portalach blogerskich, które wspierają nasz protest.

z poważaniem
w imieniu społeczności blogerskiej
Franciszek Gajek
 
 
sephrenia 
koneserWiek: 31
Dołączyła: 05 Kwi 2009
Posty: 573
Skąd: lublin
Wysłany: 2010-08-04, 16:31   

Skoro już zagłosowałam na film, to przy okazji wypowiem się w tym temacie. Cóż bardzo przeciętny,nudnawy a chwilami nierealistyczny sceny batalistyczne. Co do gry aktorskiej to tylko postać Arona była dość ciekawa. Bo od Danielu Craigu szkoda mówić- lepiej niech pozostanie do końca życia Bondem. Wszystko to takie sztuczne że aż w oczy razi... :fingerno:
 
 
 
K. 
filmożercaDołączył: 22 Lis 2008
Posty: 1133
Skąd: Westpommern
Wysłany: 2010-08-05, 10:40   

sephrenia napisał/a:
lepiej niech pozostanie do końca życia Bondem

Ten debil stwierdził w jakimś wywiadzie, że po tym jak Obama został prezydentem USA, przyszła kolej na czarnego Bonda i jest w stanie zrezygnować z grania w następnym filmie. Więc to nie takie oczywiste.


Film słaby, zakłamujący rzeczywistość. Mina mojej babci po obejrzeniu tego gniota mówiła wszystko: smutek, złość, bezsilność.
Najgorsze jest to, że dla statystycznego widza film jest bardzo ciekawy. Statystyczny widz nie ma podstaw by nie wierzyć w to co tam przedstawiają. Statystyczny widz niestety istnieje. Znam takich.
 
 
Nuz 
filmożercaWiek: 33
Dołączyła: 24 Sty 2010
Posty: 4324
Skąd: ,,
Wysłany: 2010-08-05, 22:21   

Statystyczny widz łyknął Enigmę, łyknie i to - gówno statystycznego widza interesuje jakaś tam historia dziejąca się na Starym Kontynencie...

Tylko czekać na amerykańsko-ukraińską koprodukcję z Banderą w roli zbawcy narodu i bohatera-patrioty ;)
 
 
BM 
prezesWiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 5903
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-08-06, 00:25   

Właściwie polski tytuł jest bardzo adekwatny - gdy myślę o tym filmie czuję zdecydowany opór. No i do tego strasznie opornie się to ogląda.
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group SiteMap
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo & BM, downloaded from theme4u website

forum filmowe FORUM FILMOWE forum filmowePage Ranking Tool stat4u